PODSUMOWANIE PROJEKTU „KARPNICKIE ŚCIEŻKI ZADUMY”

W ostatnią sobotę października br. podsumowano w karpnickiej świetlicy zrealizowany w ostatnich trzech  miesiącach projekt przywrócenia naszej pamięci miejsc zapomnianych i zaniedbanych, jakimi były w Karpnikach otoczenie ruin dawnego kościoła ewangelickiego i miejsce pamięci ofiar I wojny światowej z pomnikowym krzyżem. Zostały one uporządkowane, połączone oznakowanymi ścieżkami, a wszystko to stało się dzięki wielkiemu zaangażowaniu wielu mieszkańców naszej wsi i pomocy wielu partnerów.

Projekt został przygotowany przez Fundację we współpracy z Radą Sołecką wsi Karpniki i innymi partnerami przy wsparciu finansowym Narodowego Instytutu Dziedzictwa w ramach ogólnokrajowego Programu „Wspólnie dla dziedzictwa 2024″. Przy jego podsumowaniu można było z satysfakcją poinformować jego uczestników, że zostały zrealizowane w pełni zadania, jakie zaplanowano w projekcie. I osiągnięto jego cele ogólne, jakimi były wzmocnienie poczucia tożsamości i odpowiedzialności mieszkańców wsi za stan jej kulturowego dziedzictwa. Podkreślili to także, wysoko oceniając rozbudzoną aktywność karpnickiej społeczności, goście spotkania: p.p. Alina Drapella-Hermansdorfer, profesor Politechniki Wrocławskiej, a także Anna Kostrz, nadleśnicza Nadleśnictwa Śnieżka i Grzegorz Truchanowicz, wicewójt Gminy Mysłakowice. 

Na konkretne efekty zrealizowanego projektu złożyły się m. in.:

1) uporządkowanie najbliższego otoczenia i udrożnienie dojścia do pamiątkowego krzyża z 1923 r., zlokalizowanego na terenie lasu, na południe od zabudowań dawnej owczarni oraz odsłonięcie przedpola ruin dawnego kościoła ewangelickiego i ich wyeksponowanie przy znacznej wycince, zasłaniających je krzewów i drzew;

2) opracowanie syntetycznych informacji o historii wsi i jej ww. zabytkach, opracowanie dla nich kart do wprowadzenia do gminnej ewidencji zabytków oraz uruchomienie strony internetowej projektu https://sciezkizadumy.pl i przygotowanie poplenerowej wystawy;

3) zaprojektowanie, wykonanie i zamontowanie przy wytyczonych Ścieżkach zestawu 6 tablic informacyjnych z tekstami w 4 językach i 10 kierunkowskazów. Spodziewamy się, że zrealizowanie omawianego projektu otwiera drogę do jego kontynuowania w najbliższych latach w innych rejonach naszej wsi, a może także i w  innych miejscowościach karkonoskiego subregionu.